Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Proces i funkcije menadžmenta". Rad ima 112 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

UNIVERZITET „APEIRON“

TRAVNIK

SEMINARSKI RAD

-PROCES I FUNKCIJE MENADŽMENTA -

PREDMET: „Poslovna informatika“

Travnik, juli 2009.

Uvod

Riječ menadžment, kao prevedenica engleske riječi management, se u najširem društvenom smislu, može poistovjetiti s pojmom procesa i koordinacije efikasno korištenih ljudskih i materijalnih resursa, kako bi se postigli određeni ciljevi.

„Menadžment je proces oblikovanja i održavanja okruženja u kojem pojedinci, radeći zajedno u skupinama, efikasno ostvaruju odabrane ciljeve“

Godine 1978. Atchison i Hill su definirali menadžment kao proces donošenja odluka usmjerenih na ostvarivanje ciljeva, pri čemu menadžeri upotrebljavaju svoje vještine u donošenju odluka sa svrhom komuniciranja, utjecanja i vođenja drugih prema postizanju ciljeva.

Menadžment je proces planiranja, organizovanja, vođenja i kontrolisanja aktivnosti zaposlenih i korišćenja drugih resursa organizacije kako bi se postigli postavljenji organizacioni ciljevi.

Savremeni menadžment svrstava ljudski faktor na “apsolutno” prvo mesto u hijerarhiji činilaca uspešnog poslovanja. Zato se danas najveća pažnja posvećuje ljudskim resursima (kadrovima) kao posebnoj psihološkoj disciplini koja izučava njen direktan uticaj i udeo u postizanju cilja. Današnja klasifikacija stilova menadžmenta grana se na dvije velike kategorije: američki i japanski model menadžmenta ljudskim potencijalima. Upoređujući konačne relevantne rezultate poslovanja, većina naučnika tvrdi da je japanski stil rukovođenja daleko uspješniji tako što unosi potpuno nove ideje u sistem odlučivanja.

Japan je jedna od najrazvijenijih zemalja svijeta. Ovu reputaciju često prate priče o japanskoj ekonomiji u čijoj osnovi zapravo leži priča o japanskom menadžmentu koji zauzima počasno mjesto među ostalim menadžment konceptima u međunarodnim okvirima. Veoma mnogo izučavan i predavan na fakultetima i univerzitetima, japanski menadžment je iznjedrio nekoliko važnih principa i strategija koji su postali polularni širom svijeta i koji su često pokušavani da budu implementirani u poslovnim i radnim organizacijama zapadnih zemalja.

1.SPECIFIČNOSTI RAZVOJA JAPANA

Japanski menadžment se razvio pod uticajem japanske kulture i njenih tradicionalnih vrijednosti. Sama menadžerska kultura u Japanu, koja je tako poznata na Zapadu uglavnom se praktikuje u velikim kompanijama i korporacijama.

U japanskim industrijskim odnosima razvija se poseban sistem organizacije rada i menadžmenta, bitno različit od evropskog i američkog. To nisu samo nove organizacione forme, već i novi modeli radne motivacije. Ključni faktor motivacije ogleda se u mogućnosti kreativnog angažovanja svih radnika kroz inovativne grupe. Svaki radnik zna da, ako želi, može učestvovati u poboljšanju radnih uslova i proizvodnje kroz već pomenute grupe.

Ekonomski razvoj Japana počeo je samo par godina poslije drugog svjetskog rata, ali je Zapad ovaj razvoj, kao opasnost za svoju prisutnost na svjetskom tržištu, uočio tek početkom sedamdesetih godina prošlog vijeka.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!